Artysta - rzemieślnik – malarz Warszawy Władysław Chmieliński
Władysław Chmieliński urodził się w Warszawie w 1911 roku. W wieku 15 lat zaczął której uczęszczać do Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Szkoła ta powstała w 1920 roku przekształcona z Warszawskiej Klasy Malarskiej - szkoły artystycznej, do której uczęszczali tacy twórcy jak Józef Chełmoński, Stanisław Lentz, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński, czy Leon Wyczółkowski.
Jak widać tradycje szkoły bogate i choć nie była to w pełnym tego słowa znaczeniu uczelnia artystyczna – tą była powstała w 1904 roku Akademia Sztuk Pięknych – miała z pewnością swoją renomę. Z notki encyklopedyczne można wyczytać że „kształciła artystów w zakresie malarstwa i rzeźby dekoracyjnej, grafiki i rzemiosła artystycznego, prowadziła też dokształcanie rzemieślników”.
Szkołę tą ukończył w 1931 roku.
W latach 1935-1938 stworzył cykl akwarel przedstawiających obiekty polskiej architektury; wśród nich, widoki Sandomierza, Krakowa, Kazimierza nad Wisłą, a także wnętrza zabytkowych kościołów czy pałaców, m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie (seria sześciu akwarel, z których 5 znajduje się w zbiorach Muzeum Wilanowskiego).
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku obrazy Chmielińskiego stają się popularne na zachodzie
Europy i w Stanach Zjednoczonych dotyczy to szczególnie obrazów przedstawiających widoki przedwojennej Warszawy. Obrazy jego stają się poszukiwanym deficytowym towarem. Jedyną możliwością zakupu na zachodzie jest sprowadzanie ich przez Desę.
W roku 1967 duński marszand Knud Mikkelsen wpadł na pomysł aby Chmielińskiego zaprosić do siebie do Danii. Umieścił go w swoim letnim domu na małej wyspie Tunø – zapewniając mu wszystko co potrzebne do malowania. Niestety zgodę na wjazd (takie wtedy były czasy) otrzymywał tylko sam artysta, żona i dzieci za każdym razem zostawały w Polsce. Przypuszczalnie Mikkelsen płacił mu za obrazy po kilkanaści dolarów jednak biorąc pod uwagę ówczesne przeliczniki współpraca ta była z pewnością korzystna dla obu stron.
Sądząc z ilości jego obrazów jakie są dostępne na aukcjach w Skandynawii w czasie swoich pobytów w Danii Chmieliński malował obrazy seryjnie były to przede wszystkim widoki Warszawy, pojawiają się także motywy z Kopenhagi malowane podobno na podstawie czarno-białych fotografii.
Ostatni pobyt Chmielińskiego w Danii przypada narok 1969.
W latach siedemdziesiątych w twórczości Chmielińskiego dominują konie na tle krajobrazu i motywy wiejskie.
Obecnie na aukcjach zarówno w Polsce jaki i na świecie oferowanych iest wiele obrazów Chmielińskiego – i choć nie osiągają one zawrotnych cen – ich wartość artystyczna nie jest zbyt wysoka – to przy zakupie należy uważać - bo zdarzają się fałszerstwa.
Z pewnością nie można zaliczyć Władysława Chmielińskiego do malarzy wybitnych – jednak jest on z pewnością najpopularniejszym malarzem Warszawy pierwszej połowy XX wieku.
Linki związane z tematem artykułu:
AGRA ART Dom aukcyjny
Internetowa galeria malarstwa polskiego
Rosyjskojęzyczna strona z reprodukcjami obrazów Chmielińskiego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz